Radość była wielka! Jak 100 lat temu, tak i dziś…

„Pniewy kupione! Radość była wielka” – tak opisała św. Urszula pierwszą reakcję sióstr w duńskim Aalborgu na telegram s. Stanisławy Prądzyńskiej, powiadamiający o pozytywnym wyniku poszukiwań odpowiedniego w Polsce lokum dla wspólnoty sióstr i prowadzonych przez nią dzieł wychowawczych.

W setną rocznicę tego wydarzenia pragnęłyśmy jeszcze raz przeżywać ową radość – razem z najbliższymi sąsiadami w Lubocześnicy i wszystkimi Pniewianami. W tym celu wystosowałyśmy do nich specjalny list z zaproszeniem na wspólne świętowanie w sobotę 8 lutego 2020 roku, najpierw na uroczystą Eucharystię, by wielbić Boga za Jego wspaniałe dzieła, a potem na rodzinne, sąsiedzkie bycie razem – przy skromnym obiedzie i – jak na wielki jubileusz przystoi – wielkim torcie. Do naszej kaplicy, którą rozświetlały promienie pięknego, już prawie wiosennego słońca, przybyli zatem nasi sąsiedzi, wierni przyjaciele, przedstawiciele władz miasta z panem burmistrzem Jarosławem Przewoźnym na czele, pani Maja Przewoźna, sołtys Lubocześnicy, poczet sztandarowy OSP Lubocześnica. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Konrad Jędrzejczak. Szczególnie wzruszającym momentem już pod koniec Mszy św. było wystąpienie pani Mai Przewoźnej, która odczytała list od Lubocześniczan z życzeniami z okazji jubileuszu, wszak jest on także jubileuszem stuletniej dobrosąsiedzkiej relacji…

Po świętowaniu przy stole eucharystycznym wszyscy obecni byli zaproszeni na obiadowy poczęstunek i wspaniałe dwa torty w jadalni Domu św. Jana Pawła II. Zdaje się, że rzeczywiście wszyscy wzięli sobie do serca słowa s. Przełożonej Justyny Oleś, gdyż jadalnia szybko po brzegi zapełniła się gośćmi, dzięki czemu atmosfera była prawdziwie radosna i rodzinna.

Na zakończenie obchodów jubileuszowych w tym dniu program przewidział obejrzenie prezentacji o pierwszych latach domu macierzystego (1920-39), z której nawet najstarsi Pniewianie mogli się dowiedzieć sporo nowego, zawierała bowiem archiwalne, nieopublikowane dotąd zdjęcia tego miejsca.

Dzisiejsza uroczystość w Pniewach była pierwszą okazją do świętowania jubileuszu 100-lecia obecności szarych urszulanek na pniewskiej ziemi razem z mieszkańcami Pniew. W ciągu tego roku takich okazji będzie jeszcze kilka – niejako prześledzimy wydarzenia sprzed 100 laty. Zapraszamy już teraz na wspólne wędrowanie przez ten rok, na przeżywanie go razem z nami, na dziękowanie Bogu za łaski, które otrzymałyśmy my, szare urszulanki, i otrzymali ci, do których byłyśmy i jesteśmy posłane.

program obchodów 100-lecia

odpust z okazji 100-lecia

Zobacz także