Obchody 100-lecia nabycia posiadłości w Pniewach

DRODZY PNIEWIANIE!

Mija 100 lat od wydarzenia, o którym w „Historii Kongregacji” św. Urszula pisała:

Siostra Prądzyńska jeździła, oglądała resztówki – jakoś nic się nie nadawało. W czasie tych jazd zaziębiła się, dostała hiszpanki, musiała przerwać poszukiwania. Nikt pomocnej ręki nie podał. Już mnie odwaga zaczęła opuszczać. „Jeżeli nas w Polsce nie chcą, trzeba będzie w Skandynawii zostać” – myślałam i serce boleśnie się ściskało. Spróbujemy jeszcze jednego sposobu. Rozpoczniemy nowennę do błogosławionej Teresy (Teresy od Dzieciątka Jezus, dziś świętej). Wyprosimy sobie dom w Polsce. I cały dom się modlił, i błogosławiona Teresa widocznie też, bo dwunastego czy trzynastego lutego dostałyśmy telegram od siostry Prądzyńskiej, że Pniewy kupione. Radość była wielka. Mamy więc pied-à-terre (punkt oparcia) w Polsce, zaczniemy tam pracować, a Pan Bóg dopomoże. Dnia 11 lutego 1920, w święto Matki Boskiej z Lourdes, Pniewy zostały kupione.

Jest to 100 lat połączonej z modlitwą pracy szarych urszulanek dla tych i z tymi, wśród których Opatrzność Boża je postawiła. Tak jak ufała św. Urszula – Bóg dopomógł i dziś trudno sobie wyobrazić nasze Zgromadzenie bez domu macierzystego w Pniewach, a Pniewy bez Sanktuarium św. Urszuli (czy – jak mawia wielu Pniewian – bez „Olafa”).

Dlatego serdecznie zapraszamy na dziękczynną Eucharystię, która będzie sprawowana w naszej urszulańskiej kaplicy 8 lutego 2020 roku o godzinie 12.00.

Po niej zapraszamy wszystkich na poczęstunek – pragniemy ten dzień dziękowania Bogu uczynić także dniem radosnego spotkania. Przygotowując się do tego wydarzenia, odprawimy – jak 100 lat temu – nowennę. Wtedy była to nowenna w intencji znalezienia tego miejsca, teraz w intencji wszystkich mieszkańców i tych, których Pan Bóg stawia na naszej urszulańskiej drodze.

przełożona domu macierzystego
Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK

(-) s. Justyna Oleś

https://youtu.be/vPbBqQqjunQ

Zobacz także