Uroczystość św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach – Jubileusz 100-lecia Zgromadzenia

Tegoroczne świętowanie uroczystości św. Urszuli, połączone z obchodami jubileuszu 100. rocznicy powstania naszego Zgromadzenia, odbyło się w wyjątkowej i zarazem nietypowej atmosferze. Choć jeszcze tak niedawno planowałyśmy uroczyste obchody tego jubileuszu dla naszych przyjaciół, dobroczyńców, współpracowników i podopiecznych, to jednak przyszło nam przeżywać ten dzień – z wiadomych powodów – w mniejszym gronie, ale nie mniej uroczyście.

Kaplica Sanktuarium była otwarta cały dzień, wiele osób przychodziło choć na chwilę modlitwy przy relikwiach św. Urszuli.

Tego dnia była z nami przełożona generalna naszego Zgromadzenia, m. Beata Mazur wraz z radą generalną. Przybyło kilka sióstr naszej wspólnoty z Poznania.

Punktem kulminacyjnym świętowania i dziękczynienia za 100 lat istnienia Zgromadzenia, była uroczysta Msza św. o godz. 18.00, której przewodniczył J.E. ks. abp. Stanisław Gądecki. 

W słowie wstępnym, na początku Mszy św., matka Beata powiedziała: „Są korzenie do podlewania, jest ogień, który trzeba podtrzymać, jest historia którą trzeba kontynuować- taką myśl umieściły w kaplicy w Merlo w Argentynie nasze siostry, gdy świętowały swój jubileusz. Ta historia, którą trzeba i którą chcemy kontynuować ma sto lat (…) Dzisiaj, w uroczystość św. Urszuli, przy Jej relikwiach, w naszym domu macierzystym, stajemy pełni wdzięczności i pragniemy dziękować za naszą Matkę Założycielkę, za założone przez Nią Zgromadzenie, za siostry, które tworzyły historię i tradycje naszej rodziny zakonnej, za dzieła i ludzi, których Pan Bóg powierzył naszej trosce”

W swojej homilii ks. abp Stanisław Gądecki przywołując historię powołania św. Urszuli i początki naszego Zgromadzenia, nawiązał do tematu wiary i błogosławieństwa na podstawie życia Abrahama.

Kto decyduje się iść za głosem Boga – myślę tutaj zarówno o siostrach jak i o osobach świeckich – ten musi się poddać, podobnie jak Abraham i św. Matka Urszula, procesowi ogołocenia i wykorzenienia. Musi wyruszyć ze swoich ojczystych stron, aby rozpocząć drogę w nieznane, do nieznanej, obiecanej ziemi. Musi zawierzyć Bogu bardziej niż sobie samemu. Winien pozbyć się ludzkich planów i zabezpieczeń na życie, a wsłuchiwać się przede wszystkim w Słowo Boże, oprzeć się na woli Boga i w ten sposób odkrywać to, czego Bóg od niego oczekuje, na miarę nowych czasów.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy tego dnia łączyli się z nami na różny sposób, czy to łącząc się z nami w modlitwie czy też uczestnicząc w uroczystości za pośrednictwem Internetu. Zapewniamy o stałej pamięci w naszej codziennej nowennie za wstawiennictwem św. Urszuli.

Pełny tekst homilii ks. abp. Stanisława Gądeckiego – na stronie archidiecezji poznańskiej

Uroczystość była transmitowana na kanale Sanktuarium na YouTube – nagranie transmisji jest tam nadal dostępne

Zobacz także