Uroczystość św. Urszuli Ledóchowskiej

W Pniewach tegoroczna uroczystość św. Urszuli Ledóchowskiej wiąże się z wielkim jubileuszem 100-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK i domu macierzystego jednocześnie. Właściwie dzień jubileuszu przypada 7 czerwca 2020 roku. W tym dniu bowiem sto lat temu Stolica Apostolska zezwoliła na przeniesienie praw autonomicznego domu urszulanek w Petersburgu na dom w Pniewach i na przekształcenie wspólnoty sióstr w zgromadzenie o charakterze apostolskim. Dla matki Urszuli wiadomość o możliwości utworzenia nowej gałęzi urszulańskiej była wyzwoleniem z wieloletniej niepewności i troski o byt wspólnoty tułającej się razem z nią po krajach skandynawskich. Dlatego w dniu liturgicznego wspomnienia św. Urszuli kierujemy do Boga modlitwy dziękczynne za Jej życie i działalność, za charyzmat nam zostawiony i za duchową opiekę, którą od stu lat otacza „swoją gromadkę” zakonną. Do dziękczynienia włączają się mieszkańcy Pniew, których patronką św. Urszula jest od czterech lat. W tym roku obchody ku czci świętej Patronki co prawda wypadają o wiele skromniej niż zwykle – nie będzie Dni Patronki Miasta, tych wszystkich imprez dla dzieci i dorosłych, którymi miasto zawsze żyło w ostatnich dniach maja. Jest jednak taka przestrzeń, w której wspólne świętowanie jest możliwe – mimo wszystko. Święta Urszula podpowiada w swoim Testamencie:

Żegnam Was, Dzieci moje, modlić się za Was nie przestanę i w Sercu Jezusa zostanę ściśle z każdą z Was złączona. Stara Matka modlić i modlić się za Was będzie; za Was, byśmy wszystkie razem złączone zostały u stóp Jezusa i Maryi w niebie.

Zapraszamy zatem do wspólnej modlitwy w przestrzeni duchowej, w Sercu Jezusa – tam wszyscy się zmieścimy! – lub też w przestrzeni wirtualnej na uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 w kaplicy Sanktuarium św. Urszuli, którą można śledzić na kanale YouTube Sanktuarium.

Przypominamy o możliwości odzyskania jubileuszowego odpustu. Kaplica dla odwiedzających z zewnątrz jest czynna w wyznaczonych godzinach.

Przypomnijmy sobie piękne wydarzenia, które w tym roku jubileuszowym już za nami

Zobacz także