Pielgrzymka Koła Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej do Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu – 6 czerwca 2020

Tradycyjna pielgrzymka Koła Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej na zakończenie roku pracy, 6 czerwca, obrała sobie za cel Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu, gdzie czczony jest cudowny Obraz Matki Bożej.

Lubasz znajduje się ok. 50 km od Pniew między Wronkami a Czarnkowem i położony jest malowniczo na wzgórzach morenowych. Z historii gminy dowiadujemy się, że są zapisy o osadnictwie na tym terenie z okresu wpływów rzymskich – z pierwszych wieków naszej ery. Ziemie nadnoteckie odwiedzane były w tym czasie przez kupców rzymskich docierających tutaj w poszukiwaniu bursztynu. Według niektórych przypuszczeń w okolicach Lubasza miała istnieć rzymska faktoria, jako punkt zatrzymywania się kupców na jednym z odgałęzień szlaku bursztynowego. Miejscowość ta o nazwie Limioseleion została uwidoczniona na mapie rzymskiego geografa Ptolemeusza w 150 r. n.e.

W Lubaszu na Krasnej Górze znajduje się kościół parafialny. Cysters rodem ze Stajkowa przekazał parafii w 1553 roku obraz pochodzący według przekazu z Rzymu, wzorowany na obrazie „Salus Populi Romani” z Bazyliki Santa Maria Maggiore. Koronacja cudownego obrazu koronami papieskimi odbyła się w Lubaszu 3 września 2000 r. O parafii można więcej przeczytać na jej stronie internetowej http://www.sanktuariumlubasz.pl/

Samochodami prywatnymi, z rodziną i z przyjaciółmi, busem z klasztoru, z Grzebieniska, Lwówka, Ostroroga i oczywiście z Pniew wyruszyliśmy do Sanktuarium. Spotkaliśmy się na parkingu przed kościołem. Z powodu epidemii nie mogły się odbyć comiesięczne spotkania Koła dlatego radość ze spotkania razem była tym większa.

W kościele powitał nas proboszcz ks. Maciej Grześ, opowiedział nam historię okolic, parafii i Cudownego Wizerunku. W pielgrzymce towarzyszył nam O. Romuald, salwatorianin, kapelan Sióstr Klarysek, o 10.30 odprawił mszę świętą w intencji członków Koła Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej. Mieliśmy także czas na modlitwę indywidualną a o godz. 12.00 wspólnie z parafią uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej.

Pielgrzymka związana była z niepewnością, cień pandemii jeszcze był silny, nie wiedzieliśmy czy będziemy mogli na nią pojechać. Tym większym zaskoczeniem i radością było dla nas, gdy na koniec modlitwy różańcowej Ksiądz Proboszcz wręczył każdemu obraz Jezusa Miłosiernego tak jakby sam Jezus wyszedł do nas. Nie oczekiwaliśmy takiego Daru.

Niedaleko kościoła położone jest jezioro Duże, przeszliśmy nad jego brzeg, aby trochę się posilić – oczywiście także szneką z glancem – a potem pospacerować nad jeziorem. U podnóża kościoła znajduje się rozległy plac, na który przeniesiono ołtarz służący Papieżowi Janowi Pawłowi II na spotkaniu z młodzieżą na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 3 czerwca 1997 r. Przy pomniku Jana Pawła II odmówiliśmy litanię do Serca Jezusa. Powstały także historyczne zdjęcia pielgrzymów w maseczkach i bez nich.

Potem przejechaliśmy do Goraja by obejrzeć zamek Hochbergów i jego otoczenie. Nie obyło się bez małej przygody. Jedna z załóg samochodowych zwiedzała okolice Goraja w poszukiwaniu zamku a wysłana im na ratunek pani Maria nie zauważyła samochodu zabłąkanych. W zamku zbudowanym w latach 1909-1911 znajduje się obecnie internat Zespołu Szkół Leśnych im. inż Jana Kloski. Rozmawialiśmy o planach na następny rok spotkań, uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowe albumy wydane na 100 lecie Zgromadzenia. Był także czas by podziwiać zamek i pospacerować po lesie i morenowych jarach.

Planujemy wrócić tutaj za rok już pełnym składem Koła, zrealizować cały plan, tzn. pojechać do Kruszewa parafii ks. Pawła Froelicha, posłuchać wykładu Księdza Pawła i zakończyć wyprawę ogniskiem.

W intencji pielgrzymów w Sanktuarium odprawione zostały jeszcze dwie msze św. : w poniedziałek 15 czerwca o godz. 11.00 i w czwartek 18 czerwca o godz. 17.00.

Zobacz także