Dzień chorego 2019

Światowy Dzień Chorego obchodzi się w dniu 11 lutego. W tym roku, ponieważ poprzedzała go niedziela, w Sanktuarium św. Urszuli zapraszałyśmy chorych z Pniew i okolic na 10 lutego. Podczas Mszy św. o 12.00 udzielany był sakrament namaszczenia chorych oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po Mszy św. wszyscy byli zaproszeni na poczęstunek do jadalni w Domu św. Jana Pawła II. Było to radosne świętowanie, okazja do rozmów ze znajomymi, a towarzyszył temu śpiew lokalnego zespołu „Chełmianki”.


Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym w rocznicę zamachu na swoje życie, 13 maja 1992 roku, do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono w sanktuarium maryjnym w Lourdes. W 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

W Kościołach lokalnych w Światowym Dniu Chorego są celebrowane Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia oraz organizowane spotkania z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. jest udzielany sakrament namaszczenia chorych.

za: BP KEP

Orędzie papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego

Zobacz także