Dzień śpiewu, modlitwy i radości – jubileusz 30-lecia Chóru Promyki Słoneczne

Istnienie Chóru Promyki Słoneczne ściśle się wiąże z obecnością św. Urszuli tu w Pniewach – powstał bowiem z myślą o uroczystości sprowadzenia Jej relikwii z Rzymu do Pniew, która miała miejsce w 1989 roku. Rok wcześniej właśnie, wiosną 1988 roku, s. Daniela Jankowska założyła ten dziecięco-młodzieżowy chór, by uświetnił swoim śpiewem uroczystości powitalne… Minęło już 30 lat, a chór Promyków Słonecznych nadal działa i rozsyła swoje radosne śpiewno-modlitewne promienie na koncertach czy występach w uroczystych wydarzeniach w Pniewach, w Polsce i co roku także za granicą.

Świętowanie jubileusz 30-lecia istnienia Chóru odbywało się w piękne sobotnie popołudnie, 26 maja 2018. Rozpoczęła go o 12.00 uroczysta Msza św. w kaplicy Sanktuarium w gronie byłych członków Chóru, którzy w większości przybyli już z własnymi dziećmi…, rodziców i dziadków obecnych Promyków, sióstr urszulanek, klarysek i innych gości. Mszę św. koncelebrowali pniewscy kapłani – głównym celebransem był ks. proboszcz Marek Szukalski, a homilię głosił o. Maciej Michalski.

Można by pomyśleć, że to przypadek, że tak pięknie korespondowały czytania mszalne z wydarzeniem dnia, ale raczej należy te okoliczności traktować tak, jak to o. Maciej bardzo trafnie podkreślił w homilii – jako znaki, którymi Pan Bóg się chce do nas dziś przemawiać. Wszystkie te okoliczności: jubileusz Chóru Promyków, przypadające dziś wspomnienie „wesołego świętego” Filipa Nereusza, obchodzony dziś w Polsce Dzień Matki oraz pierwsze czytanie z listu św. Jakuba Apostoła mają wspólny wątek. Mówią bowiem o radości, miłości, o śpiewie, modlitwie, o dziecięctwie Bożym i o wdzięczności. Warto tę homilię wysłuchać w całości:

 

 

Po Mszy św., którą oczywiście również Promyki uświetniły swoim śpiewem, miał miejsce jeszcze jubileuszowy koncert, pomyślany jako hymn wdzięczności wyśpiewany Bogu przez młodych chórzystów. Oprawę muzyczną współtworzyli organista Kamil Ignaszak oraz na skrzypcach Monika i Ryszard Osmolińscy.

Jedna część koncertu – koncert dla Matek – szczególnie wzruszyła wszystkich obecnych w kaplicy. Dzieci podchodziły do swoich Mam i wręczały czerwone róże, które dotąd stały w wielkich koszach na środku kaplicy.

Uwieńczeniem świętowania w kaplicy były życzenia i podziękowania złożone Chórowi i s. Danieli. Wśród gratulantów znajdował się także ks. abp Stanisław Gądecki, którego życzenia i błogosławieństwo pasterskie przekazała s. przełożona Justyna Oleś. Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny zapowiedział wielkie wyróżnienie, które Chór otrzyma w najbliższych dniach z rąk Wojewody Wielkopolskiego – to najwyższe odznaczenie województwa – medal im. Witolda Celichowskiego.

Dalsza część uroczystości odbywała się już na dziedzińcu, gdzie Promyki wypuściły do nieba balony w kolorach Promyków, czyli czerwone, żółte i zielone. Zakończyło się radosne świętowanie poczęstunkiem przy jadalni w Domu św. Jana Pawła II – słynny bigos i ciasta upieczone wspólnym wysiłkiem przez Mamy chórzystów i siostry oraz piękna pogoda (mimo bardzo wyczekiwanego deszczu) stwarzały doskonałą atmosferę, by w gronie gości, przyjaciół i absolwentów powspominać wspólne wyjazdy wakacyjne sprzed laty, „dawne lata” w chórze, jak to było kiedyś, może nawet te 30 lat temu…

Świętowanie jubileuszu 30-lecia Chóru Promyków Słonecznych było pierwszym wydarzeniem w ramach tegorocznych obchodów Dni Patronki Miasta. Kolejnymi będą Gminny Dzień Dziecka w niedzielę, 27 maja 2018, uroczysta sesja Rady Miejskiej w poniedziałek oraz uroczystość św. Urszuli we wtorek, 29 maja 2018, kiedy przypada Jej liturgiczne wspomnienie.

O jubileuszu Chóru i więcej zdjęć na stronie Gminy Pniewy

 

Zobacz także