Koło Przyjaciół św. Urszuli

kolo-przyjaciol-1

Koło Przyjaciół Św. Urszuli w Pniewach powstało 7 grudnia 1997 roku po ogłoszeniu bł. Urszuli Ledóchowskiej współpatronką archidiecezji poznańskiej. Wkrótce po porozumieniu z władzami zakonnymi i księżmi proboszczami obu pniewskich parafii postanowiono zorganizować żywe świadectwo tego aktu – zaprosić chętnych czcicieli błogosławionej – wówczas jeszcze – matki Urszuli, którzy będą poznawać jej życie i działalność, a także życie Kościoła, któremu matka Urszula wiernie służyła.

Inicjatorką tego przedsięwzięcia była s. Andrzeja Bętkowska, długoletnia katechetka.

W pierwszym spotkaniu Koła Przyjaciół wzięło udział ponad 70 osób. Do programu spotkań wchodziło wtedy i wchodzi do dziś:

• poznawanie życia i działalności błogosławionej – teraz świętej – matki Urszuli,
  • poznawanie działalności Kościoła,
  • poznawanie i włączanie się w programy duszpasterskie Kościoła w Polsce,
  • udzielanie pomocy potrzebującym w terenie – głównie poprzez odwiedzanie chorych i samotnych.

W 1998 roku przypadała 20. rocznica posługi papieskiej Jana Pawła II. W tym roku ukazał się też List Apostolski Dies Domini. Członkowie Koła otrzymali ten dokument i postanowili nie tylko przestrzegać jego wytyczne, ale też uczynić go zobowiązującym programem działania. Przypomina on o trzecim przykazaniu Dekalogu – abyś dzień święty święcił…

W pierwszych latach spotkań dzieliły się z nami siostry, które znały św. Urszulę i z nią współpracowały, a także osoby świeckie, które jako dzieci przychodziły do „Olafa”, by spotkać „Matuchnę”. Wspomniano uczestnictwo (wówczas dzieci) w jubileuszu 50-lecia życia zakonnego matki Urszuli w 1937 roku. W kolejnych latach spotkania opierały się tematycznie na programie duszpasterskim Kościoła. Omawialiśmy encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II, Benedykta XVI, a w ubiegłym roku adhortację Ojca Świętego Franciszka Evangelii Gaudium.

W życiu Koła Przyjaciół miały miejsce również pielgrzymki – zagraniczne do Rzymu w 2003 roku na kanonizację matki Urszuli, w 2005 roku do Lourdes (a po drodze do miejsc związanych z życiem matki Urszuli: Loosdorf i Sankt Pölten), i pielgrzymki krajowe – w 2007 roku śladami św. Urszuli i Jana Pawła II, a także do różnych sanktuariów (Rokitno, Paradyż, Świebodzin, Licheń, Gostyń i inne).

Spotkania członków Koła odbywają się w zasadzie w pierwszą niedzielę miesiąca. Poprzedza je Msza święta o g. 15.00 w kaplicy Sanktuarium i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Później odbywa się spotkanie na wyznaczony temat w Auli Domu Matki Założycielki.

Zapraszamy!