Dlaczego Rok Wiary
Rok Wiary ma być okazją do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa oraz zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Ma rozbudzić w wierzących dążenie do osobistego spotkania z Chrystusem oraz do wyznawania wiary w jej pełni, z ufnością i nadzieją. W liście apostolskim „Porta fidei” Benedykt XVI przypomina o fundamencie – że należy na nowo odkryć smak karmienia się Słowem Bożym i Eucharystią. I stwierdza też, że Sobór Watykański był wielką łaską dla Kościoła XX wieku, a jego najważniejszym owocem Katechizm Kościoła Katolickiego, który jest wspaniałym narzędziem wspierania wiary. Ma to być czas odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które zawarte są w Katechizmie.
Nie bez znaczenia jest data wybrana przez papieża na rozpoczęcie Roku Wiary. 11 października mija bowiem 50 lat od inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II i 20 lat od publikacji posoborowego katechizmu
Kalendarz obchodów
Papież otworzył Rok Wiary 11 października Mszą na placu św. Piotra, którą odprawił razem z przewodniczącymi krajowych konferencji episkopatu i z uczestnikami trwającego od 7 października zgromadzenia Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji, które również wpisuje się w obchody Roku Wiary. Na jego obchody składać się będzie cały szereg liturgii, pielgrzymek, kongresów, koncertów, wystaw. W wielu spotkaniach uczestniczyć będzie osobiście Ojciec Święty.
21 października papież dokona kanonizacji siedmiorga błogosławionych. Pod koniec tego miesiąca odbędzie się w Rzymie światowy zjazd na temat roli nauczycieli katolickich i rodziny w pełnej formacji uczniów.
W połowie listopada będzie tu konferencja Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia o szpitalu jako miejscu ewangelizacji.
Od 20 grudnia do końca kwietnia trwać będzie w Zamku Anioła wystawa o Roku Wiary. W jego obchody wpisze się również europejskie spotkanie młodych, zwołane na koniec tegoż miesiąca do Rzymu przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
W lutym w Papieskim Instytucie Wschodnim i Uniwersytecie Gregoriańskim odbędzie się kongres o misji ewangelizacyjnej świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian.
Na połowę kwietnia wyznaczono dzień seminariów duchownych w 450-lecie ustanowienia tej formy przygotowywania do kapłaństwa.
Po koniec tego samego miesiąca Benedykt XVI udzieli sakramentu bierzmowania grupie młodzieży, a na początku czerwca przewodniczyć będzie w Rzymie adoracji eucharystycznej, która odbędzie się równocześnie na całym świecie.
Planuje się też m.in. dzień obrony życia, pielgrzymki seminarzystów i nowicjuszy, katechetów w 20-lecie Katechizmu Kościoła Katolickiego, ruchów kościelnych oraz stowarzyszeń maryjnych.
Zakończeniu Roku Wiary Ojciec Święty przewodniczyć będzie w przyszłoroczną niedzielę Chrystusa Króla, przypadającą 24 listopada.
Stolica Apostolska postanowiła udzielić odpustu zupełnego z okazji Roku Wiary.
Informuje o tym dekret Penitencjarii Apostolskiej, opublikowany z upoważnienia Ojca Świętego, a podpisany przez penitencjarza większego, kard. Manuela Monteiro de Castro oraz regensa tej dykasterii, ks. prał. Krzysztofa Nykiela.
Benedykt XVI postanowił, że odpust zupełny mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać wierni, którzy w okresie od 11 października br. do 24 listopada 2013 roku:
1. wezmą udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu.
2. za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy sanktuarium wskazanego przez ordynariusza miejsca z okazji Roku Wiary i wezmą tam udział w nabożeństwie, bądź będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych.
3. w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając Wyznanie Wiary.
4. w dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary na pobożne nawiedzenie baptysterium lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
Ponadto biskupi diecezjalni mogą w najbardziej stosownym do tego dniu (np. 24 listopada 2013 – zakończenie Roku Wiary) udzielić błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym.
Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby, które z poważnych przyczyn nie mogą spełnić wyżej wymienionych warunków (na przykład mniszki klauzurowe, osoby chore, starsi, więźniowie), jeśli będą jednoczyć się duchowo, na przykład podczas transmisji telewizyjnych lub radiowych uroczystości Roku Wiary pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego i odmówią „Ojcze nasz”, Wyznanie Wiary oraz inne modlitwy odpowiadające celom Roku Wiary, ofiarowując jednocześnie swoje cierpienia i niewygody.
Penitencjaria Apostolska zachęca także ordynariuszy miejsca, by kapłanom spowiadającym w katedrach i kościołach, wyznaczonych jako sanktuaria z okazji Roku Wiary, udzielili zastrzeżonej biskupom władzy zwalniania z kar kościelnych.
W naszej kaplicy, 7 października o godz. 19.00, odbyła się uroczysta intronizacja Pisma świętego. Nabożeństwo Słowa Bożego poprowadził ks. Adam Prozorowski z Tarnowa Podgórnego.
Natomiast uroczyste otwarcie Roku Wiary, ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI, w katedrach i wielu parafiach, odbędzie się 11 października. Zostaną odprawione Msze św. wraz z nieszporami.
Podczas liturgii ma być procesjonalnie wniesiony ozdobny egzemplarz dokumentów Soboru Watykańskiego II – gdyż obchody rozpoczynają się dokładnie w 50. rocznicę rozpoczęcia obrad Soboru oraz 20. rocznicę publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego, o którym Ojciec Święty mówił, że jest jednym z najważniejszych jego owoców. Księgi te zostaną złożone w bocznych ołtarzach świątyń.
Przez cały okres Roku Wiary przypominać będą wiernym o znaczeniu tych dokumentów, stanowiących swego rodzaju busole dla współczesnego chrześcijaństwa oraz zachęcać do ich lektury.
artykuły zaczerpnięte z ekai.pl