Młodzi z Etiopii w Sanktuarium

W piątkowe popołudnie, 22 lipca 2016, w Sanktuarium św. Urszuli można było poczuć atmosferę Światowych Dni Młodzieży – przyjechała grupa młodych Etiopczyków z ks. bpem Markosem Gebremedhinem, która w tym czasie spotkań młodzieży w diecezjach gości w Szamotułach, w parafii pw. Świętego Krzyża. Zapowiedzieli się na godz. 13.30 w Sanktuarium. Intensywny program dnia jednak spowodował godzinne opóźnienie. Choć z tego powodu pozostało bardzo mało czasu na oprowadzanie po Sanktuarium, to nieco pośpieszne spotkanie było bardzo miłe i serdeczne…

Gdy grupa przyjechała o 14.30, w kaplicy trwało jeszcze wystawienie Najświętszego Sakramentu. Goście z Etiopii zajęli miejsce w ławkach i zaintonowali przepiękną pieśń uwielbienia w swoim języku (w filmiku można jej posłuchać). Potem przeszli do sarkofagu, gdzie dowiedzieli się nieco więcej o samym miejscu, o relikwiach, o duchowości św. Urszuli i Zgromadzenia, a także o obecnym apostolstwie urszulanek. Przed zwiedzaniem celi św. Urszuli była jeszcze chwila do osobistej modlitwy przy relikwiach, niektórzy podchodzili do sarkofagu w wielkim skupieniu. Zwiedzanie celi również było krótkie, ale zilustrowało to, co zostało powiedziane już przy sarkofagu.

Po tradycyjnym zdjęciu przy figurze św. Urszuli na dziedzińcu – towarzyszący grupie księża z Szamotuł podpowiedzieli to miejsce jako ulubione do zdjęć, goście rzucili okiem na najważniejsze budynki na terenie Sanktuarium, to jest oprócz samej kaplicy Dom Matki Założycielki, szkoła, dom pielgrzyma, przedszkole. Mimo pośpiechu była też okazja do indywidualnych rozmów z gośćmi z Etiopii, którzy w większości w ogóle pierwszy raz są w Europie. Miło było doświadczyć, jak z zaciekawieniem słuchają o św. Urszuli, nieznanej im dotąd polskiej świętej.